O-Ö

O ve Ö harfi ile başlayan rüya tabirleri. Rüya yorumları sözlüğünde “O ve Ö” harfi ile başlayan nesne, cisim ve olayların açıklamaları, yorumları ve anlamları.

Rüyada oyuncu olmak, kıvrak bir zekaya sahip olmak, yeteneklerini geliştirmek ve toplum içinde kendine saygıdeğer bir yer sağlamak anlamına gelmektedir. Rüya sahibinin gereksiz ayrıntılarla uğraşmadan yaşayacağına ve hayatın güzelliklerini keşfedeceğine, neşe içinde geçen günlerle beraber, keyif dolu yolculuklar yapacağına da işaret eder. Rüyada futbol oyuncusu olduğunu görmek, parlak gelecek anlamına gelir ve maddi konularda hiçbir sıkıntının kalmayacağını müjdeler. Sinema oyuncusu olduğunu görmek, yapılan işte şöhret sahibi olmak, nam salmak, ödül almak ve hayallere kavuşmak anlamına gelir. Tiyatro oyuncusu olmak ise rüya sahibinin duygularını gizlemekte ustalaştığına, özellikle iş konularında stratejik anlamda çok başarılı olduğuna, kimseyi incitmediği gibi, asla egosuna yenik düşmediğine, kendi gerçeklerinin ve yeteneklerinin farkında olduğuna da işaret eder.

Rüyada oyuncak ayı görmek, gören kişinin sahip olduğu düşmanlarını hafife aldığına, önemsemediğine ve bu sebeple yaklaşan tehlikeli durumların farkında olmadığına işaret eder. Rüyada görülen oyuncak ayı, rüya sahibinin hiçbir şeyi kafasına takmadığının da göstergesidir. Kişi, her olaya eğlenceli yanından bakıyor, hayatı çok da fazla ciddiye almıyordur şeklinde yorumlanır. Oyuncak ayı bazen, zararsız düşmanların varlığına da işaret eder.

Rüyada ölmüş kedi görmek, kedinin rengine bağlı olarak farklı şekilde yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin ölü gördüğü kedinin rengi beyazdan farklı bir renkse eğer, hayatında pek önem vermediği, hayat içerisinde görüşüp konuşmadığı yani hayatında pek yeri olmayan ve yer etmemiş birisinin öldüğünü duyacağına tabir edilir. Görülen kedinin rengi beyazsa ölen kişi için çok üzüntü duyulacağına işaret eder.

Rüyada öpüştüğünü görmek, gören kişinin dertlerine derman bulmasına, hastalıklardan, korkulardan, şüphelerden ve borçlardan kurtulmasına işaret eder. Rüya sahibi kendisini üzen, sıkıntıya düşüren, moralini bozup, neşesini kaçıran her türlü sorundan ve musibetten kurtulacak, esenliğe kavuşacaktır. Rüyada öpüştüğünü gören kişinin her işi yoluna girecek ve bundan sonra da işleri rast gidecek demektir. Hayatı istediği yönde değişecek ve her istediği, zamanı geldiğinde bir bir gerçek olacaktır. Rüya sahibinin çevresinde kötü ve dedikoducu kişiler olmayacak, kendisi için iyi düşünen ve iyi dileklerde bulunan kimseler artacaktır şeklinde yorumlanır.

Rüyada örümcek ısırması, kişi için gerçek hayatta her ne kadar korkutucu ve kötüyse rüyada görüldüğü zaman da bir o kadar iyi şekilde tabir edilir. Rüya sahibinin güzelliklerle ve hayırlarla karşılaşmasına yorumlanır. Bu rüya gören kişinin karşısına çok büyük olanaklar çıkacağına ve eline eşsiz fırsatlar geçeceğine bu sayede de hayatının daha kolay ve zevkli hale geleceğine işaret eder. Kısmet almaya tabir edilir.

Rüyada birini övmek, bekar kişiler için hayatlarına girecek çok başarılı bir eş adayına, sportif faaliyetlerde veya bireysel becerilerle ilgili konularda isim yapmış bir kimsenin aldığı başarı sonucu kutlama yapmaya işaret eder. Rüya sahibinin birini övmesi, ailesiyle gurur duyacak olduğuna, çocuklarının başarılı eğitim hayatları sayesinde huzurlu biri olacağına, onlara daha iyi bir gelecek sunmak için çok daha fazla çalışacağına ve bunu asla kendine yük olarak görmeyeceğine işaret eder. Kişinin evine iyi bakan bir eş olduğuna, sevdiklerini mutlu etmek için küçük sürprizler yapacağına da yorumlanır. Kişi ailesinden birini övdüğünü görüyorsa o kimseye gerçek hayatta işine yarayacak veya çok mutlu olacağı bir hediye alır demektir. Yakın bir arkadaşını övdüğünü gören kişiler o kimsenin hayatındaki büyük bir değişikliğe tanık olur veya nikahlarında şahit olurlar şeklinde yorumlanır.

Rüyada birine özlem duyduğunu görmek, rüya sahibinin gerçek hayatta da o kişiye karşı özlem duyulduğuna, o kişi ile beraber olmak için yollar arandığına ve iletişime geçilmek istendiğine işaret eder. Özellikle gurbette yaşayan, iş için uzak memleketlere giden kimselerin çok zorluk çektiklerine, ailelerini ve sevdikleri insanları, arkadaşlarını özledikleri için her geçen gün biraz daha kedere kapıldıklarına da tabir edilir. Aynı zamanda ansızın ortaya çıkacak olan uzun bir yolculuğun kişiyi hasret ve karmaşık duygulara sevk edeceğine işaret eder.

Rüyada oklava görmek, gören kişinin işlerini gören, eksiklerini tamamlayan, çevresini derleyen, işlerini yöneten kısacası hayatını toparlayan bir kişinin varlığı ile tabir edilir. Bu kişi, rüya sahibinin yanında maaş karşılığında çalışan biri de olabilir, aile içinden bir yakını da olabilir. Her durumda rüya sahibinin eli kolu olan, mutlu gününde de zor gününde de kendisini yalnız bırakmayan bir kişinin varlığına işaret eder.

Rüyada okey oynamak, gören kişinin gerçeklerden uzak, hayallerinin peşinde koştuğuna, eline hiçbir şeyin geçmediğine ve boş uğraşlar edindiğine işaret eder. Rüyasında okey oynadığını gören kişinin çevresi de kendisi gibi aşırı eğlenceye düşkün ve hayalperest kişilerle doludur demektir. Bazı alimler rüyasında okey oynayan kişilerin çevrelerinde yalancı kalabalıkların olduğunu ve kişiyi yanlış yönlendirdiklerine de tabir ederler.

Rüyada ok atmak, gören kişi için hedefi vurmak anlamına gelir ve aynı şekilde kişinin hayatındaki en büyük amacına ulaşacağının müjdesini verir. Rüya sahibinin kendisine doğru amaçlar belirlediğini ve bu amaç uğruna her şeyi feda edecek kadar gözünün karardığını da bildirir. Bu rüyanın pek çok farklı yorumu bulunmaktadır ve bir başka yoruma göre de kişinin kendisini aklamak veya temize çıkarmak uğruna hiç suçu, günahı olmayan birine iftira atıp büyük bir haksızlık yapacağına yorumlanır. Sonuçları kestirilmeden yapılan hareketlerin veya girişimlerin kişi için büyük zararlara neden olacağını da tabir eden rüya sevilen kimselerle yapılan alaycı konuşmaların, iğneleyici sözlerin sonucunda sorunlar yaşanacağını, kişinin yakın çevresinin giderek kendisinden uzaklaşacağını da işaret eder.