C-Ç

C ve Ç harfi ile başlayan rüya tabirleri. Rüya yorumları sözlüğünde “C ve Ç” harfi ile başlayan nesne, cisim ve olayların açıklamaları, yorumları ve anlamları.

Rüyada çekmece görmek, gören kişinin etrafında olan kişilerin çoğalacağına işaret eder. Rüya sahibinin yeni insanlarla tanışacağına ve çevresinin genişleyeceğine tabir edilir. Bu kişiler, rüya sahibi için gerçek dostlar olup, zor gününde yanında olacaklar ve ona destek olacaklardır. Ömür boyu sürecek ve kalıcı dostlukları ile var olacaklarına tabir edilir. Rüyada çekmece görmek, güzel bir rüyadır. Hayat boyu devam edecek mutlu birlikteliklere, gerçek aşklara, sevgi ve tutkuyla birbirine bağlanacak olan kişilere işaret eder.

Rüyada ceset görmek,  rüya sahibi için hayırlı olmayan olayların yaşanacağına işaret eder. Rüyasında ceset gören kişi büyük üzüntüler yaşayacak, alacağı bir haber sonrasında kederlere boğulacak ve kalbinde ömür boyu acısı hiç sonlanmayacak kayıplar yaşayacak şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyada ceset görmek çok zor durumda olduğu için desteğe ihtiyacı olan bir kişinin varlığına da işaret eder. Bazen de evdeki hesabın çarşıya uymamasına yani rüya sahibinin hayatının ve işlerinin planladığı yönde ilerlememesine bu nedenle de zor duruma düşmesine tabir edilir. Rüyada ceset gören kişi için hayatının en zor günlerinin kendisini beklediği yorumu yapılmaktadır.

Rüyada çamaşır durulamak, derdi tasayı bir kenara atıp hayatını yaşamak anlamına gelir ve gören kişilerin elini eteğini işten çekmelerine, emekli olmalarına, işlerini evlatlarına devredeceklerine, bundan sonrasında sorumluluklarını azaltarak, sevdikleri insanlarla birlikte zaman geçireceklerine tabir edilir. Bu rüya, bir işte sorun yaşayan, kendi hatası yüzünden uzun zamandır vicdan azabı çeken kimselerin, hatalarını telafi edecekleri bir fırsat yakalayacaklarına ve işlerini düzelterek yeniden moral bulacaklarına, güç kazanacaklarına yorumlanır. Rüyada çamaşır yıkamak kurtulmak istenen bir duruma da işaret eder ve özellikle geçmişten gelen, kişiyi her zaman rahatsız eden bir hatanın örtbas edilmesi, unutturulmaya çalışması için uğraş verildiğine işaret eder. Başarısızlıklardan sonra kişinin değişeceğine, daha mütevazi bir kişilik sergileyeceğine, aldığı derslerden sonra hayatına farklı bir yön vermeye başlayacağına da tabir eder.

Rüyada camekan görmek, gören kişinin uzun zamandan beri birlikte olduğu bir kişi ile yakın bir zaman içinde evleneceğine, bu sayede sıkıntılarını büyük oranda atlatacağına, epey zamandan beri hayalini kurduğu bir şeye kavuşacağına, aile hayatının ve uğradığı zararların düzeleceğine ve kendisini daha mutlu hissedeceğine işaret eder. Aynı zamanda, iş hayatında ya da sosyal hayatta çok büyük yardımlarda bulunacak bir bayanın varlığına tabir edilir.

Rüyada çamura batmak, gören kişinin iş hayatında ve eğitim hayatında çok büyük beklentiler ile girdiği bir işten çok büyük bir sıkıntı ile çıkılacağına, gerçekleştirilmek istediği büyük hayallerinin yaşanan olaylar yüzünden suya düşeceğine ve hayatında çok endişeli hallere bürüneceğine işaret eder. Aynı zamanda, rüyayı gören kişinin, iş hayatında çok sorun yaratan olaylar ile karşılaşacağına, bu durumdan çok büyük rahatsızlık duyacağına ancak bu durumun üzerinde fazla durmaması gerektiğine tabir edilir. Rüyada çamura battığını görmek, hırslı bir kişi olan rüya sahibinin, iş hayatına dalarak ailesini unuttuğuna ve onları önemsemediğine, sağlığını bile bu uğurda bozduğuna, ibadet etmek yerinde açgözlülük yaparak daha çok para kazanmaya çalıştığına, bu yüzden Allah yolundan çıkıp başka yollara saparak dünyayı, kendisini seven herkese tercih ettiğine ve en sonunda ailesini de sağlığını da kaybedeceğine tabir edilmektedir.

Rüyada çamaşır sermek, rüya sahibinin eşi ile arasında çıkacak bazı fikir ayrılıkların işaretçisidir. Bu rüyayı gören kişi eşi ile veya eğer bekarsa sevgilisi ile bazı tartışmalar yaşar demektir. Rüyada çamaşır sermek ailevi problemlerin meydana geleceğine yorumlanır. Rüya sahibinin başına gelecek bir takım sıkıntılı olaylara, istemediği zor durumlarda kalmaya, sırlarının ifşa etmesine, söylenecek olan kötü sözlere ve boş konuşmalara da yorumlanmaktadır.

Rüyada cami minaresi görmek, insanları doğru yola yönlendiren ve kötülüklerden alıkoyan ahlaklı ve güçlü bir adamın sembolüdür. Bu rüya gören kişinin hareketleri ve güzel düşünceleri ile insanları çevresinde toplayacağının ve onları yanlış hareketlerden kurtaracağının göstergesidir. Minareyi yıkmak veya tahrip etmek birlik ve beraberliği bozmaya veya insanlar arasında ihtilaf meydana getirmeye işarettir. Minare bazı alimlere göre ise saygınlık ve takdir toplama anlamlarına gelmektedir. Rüyada cami minaresine çıkan kişi, büyük bir makama ulaşır ve herkes tarafından tanınarak şan ve şöhret kazanır demektir. Rüyada evin içinden minarenin çıktığını görmek, aile bireylerinden birinin çok büyük bir isme sahip olacağının ve tahmin edilemeyecek kadar yükseleceğinin göstergesidir.

Rüyada cam kırığı görmek, rüya sahibi için can sıkıcı fakat çözümsüz olmayan bir takım sıkıntılara işaret eder. Rüyayı gören kişinin belki başını ağartacak, moralini ve sinirlerini bozacak, vaktini çalacak fakat sorunsuz olarak yenmeyi başaracağı aksiliklerin meydana geleceğine tabir edilir. Rüya sahibinin uykularını kaçırmayı başaran fakat üstesinden geldiğinde de hiç de bu kadarına değmeyeceği ve bu denli ciddiye alınmasına gerek olmadığını fark edeceği ve rahatlayarak hafifleyeceği bir meselenin varlığına işaret eder.

Rüyada cemaat görmek, gören kişinin Allah’a karşı olan kulluk görevini aksatmadığına onun yolundan ayrılmadığına, dinden sapmadığına, hayırsız ve günahsız kullara karışmadığına, inancına sıkı sıkıya bağlı olduğuna ve kitaba aykırı hiçbir iş yapmadığına işaret eder. Rüya sahibi haramdan, zinadan, hırsızlıktan, hileden, fesattan, iftiradan ve kul hakkından çok korkan ve uzak duran bir kişi olarak tasvir edilir. Dinde ve ahlakta, olgun ve güzel bir kişiye işaret eder.

Rüyada celp görmek, gören kişinin yakın bir zaman içinde atacağı bazı adımlardan dolayı sıkıntıya düşeceğine, hayatındaki bazı kötü ve hayırsız kişiler yüzünden sorunlu durumlar yaşayacağına, bu durumlardan ötürü zor zamanlar geçireceğine, eline geçen kazancın gitgide azalacağına, hayatındaki kişilerden ihanet göreceğine, yaptığı çalışmaların boşa gideceğine, hayal ettiği şeylere bir türlü kavuşamayacağına ve ortak olarak gireceği bir çalışmada büyük zararlara uğrayacağına işaret eder. Rüyada celp gelmesi, yapılan eksik araştırmalar yüzünden girilen bir işte büyük bir borcun altına girileceğine, sağlık sorunları ile ilgili olarak kötü bir haber alınacağına, yaşanan güzel olayların kısa sürede kötüye gideceğine, haksızlık yaşanacak bir olayla karşılaşılacağına, maddi açıdan büyük zarar edileceğine ve elde edilen kazancın günden güne daha da azalacağına tabir edilir.