I-İ

I ve İ harfi ile başlayan rüya tabirleri. Rüya yorumları sözlüğünde “I ve İ” harfi ile başlayan nesne, cisim ve olayların açıklamaları, yorumları ve anlamları.

Rüyada iğde görmek, rüyayı gören kişinin toplum içinde itibar sahibi olduğuna ve yaptığı güzel işlerle anılıyor olmasına işaret eder. Rüya sahibinin neredeyse çevresinde olup da kendisine hayrı dokunmayan kişi kalmamıştır bu sayede de arkasından hayır duası edeni de çoktur şeklinde tabir edilir. Rüyada iğde görmek, rüya sahibinin iyi niyetlerine ve hak yolunda gerçekleştirmek istediği hayırlara işaret eder.

Rüyada iftar yemeği görmek, gören kişinin fakir veya dara düşmüş olan birine yardımda bulunmasına, rızkından yoksul kimselere vermesine, ibadetlerini önemsemesine ve zekatını vermeye işaret eder. İftar yemeği hem rüya sahibinin, hem ailesinin, hem de çevresinin düzgün, hayırsever, yalandan, günahtan uzak yaşayan insanlar olduğuna tabir edilir. Kişinin lider konumuna geleceğine ve kendilerine önderlik yaptığı insanlar tarafından her zaman takip edileceğine ve takdir göreceğine işaret eder. Sezgileriyle, mantığıyla hareket ederek en doğruyu bulacak olmaya, zorlukların ya da mücadele vermek gerektiren durumların kişinin motivasyonunu azaltmayacağına da işaret eden rüya, evlenilecek kişinin dini konulara ehemmiyet veren, asla yalan konuşmayan, ailesine ve değerlerine, geleneklerine sahip çıkan biri olacağına yorumlanmaktadır.

Rüyada istasyon görmek, gören kişinin hayatında bir takım aksiliklerin meydana geleceğine, bu yüzden uzun zamandan beri üzerinde kafa yorduğu ve birçok kez bozup yeniden kurduğu bazı planları askıya alacağına, bu yüzden maddi ve manevi anlamda çok büyük sıkıntılar çekileceğine, işlerin kısa süre içinde çok zarar edeceğine ve çok zor zamanlar geçirileceğine işaret eder.

Rüyada istiridye görmek, gören kişinin iş hayatında ya da eğitim hayatında çok güzel gelişmelerin yaşayacağına, hayalini kurduğu mevkiye ya da okula kavuşacağına, verdiği emeğin hakkını sonuna kadar alacağına, üzerinde uzun zamandan beri kafa yorduğu bir çalışma sayesinde çok büyük maddi güce erişeceğine, işlerini kısa süre içinde ve sorunsuz olarak sonuçlandıracağına, her zaman yüzünü güldürecek olaylar ile karşılaşacağına ve dertlerin ve üzüntülerin kendisinden uzak olacağına işaret eder.

Rüyada işten çıkmak bu rüya farklı şekillerde yorumlanmaktadır. Böyle bir rüyayı gören kişi dünya hayatında bazı değişiklikler yaşar ve bu değişiklikler işinde olabileceği gibi özel hayatında da olabilecek demektir. Bu rüya bazen de meslek değiştirmeye, öğrendiği sanatı terk ederek yeni bir sanat edinmeye, sıkılmaya, bazı zorluklarla yüzleşmek zorunda kalmaya, kendi isteği ile mekan değiştirmeye, bekarlar için evliliğe, bazen de zorlukla kazanılacak olan paraya işaret eder.

Rüyada isyan etmek, farklı şekillerde yorumlanan bir rüyadır. Özellikle İslami açıdan rüya sahibinin yaşadığı hayatın eksikliğini, günaha olan düşkünlüğünü ifade eder. Hayatına dikkat etmeyen, zaaflarına ve zevklerine yenik düşen kişinin bir türlü ruhundaki açlığı doyuramayacağına, neye sahip olursa olsun huzuru bulamayacağına, yaşamını yeniden düzenlemesi gerektiğine ve günahtan ayrı bir hayatın içinde, daha düzgün ilişkiler kurarak, paraya değil, maneviyata önem vererek devam etmesi gerektiğine işaret eder. İsyan etmek Allah yolundan uzaklaşmak anlamına gelmektedir ve kişinin görüşünü olumsuz yönde etkiler. Zevke ve sefaya aşırı düşkün olmaya, sevdiklerini çıkarlar uğruna göz ardı etmeye ve onları kullanmaya işaret eder. Kişinin sadakatsizlik yapacağına, karşılığında yalnızlığa düşüp, kendisini mutsuz hissedeceğine işaret eder.

Rüyada işten kovulmak, tersine yorumlanan iyi rüyalar arasındadır. Rüya sahibinin hayırlı bir seçim yapacağı ve hayatı ile ilgili önemli yeniliklerin yaşanacağına işaret eder. Böyle bir rüya gören kişi ticaret hayatında çok başarılı olur ya da gerçekten iş değişikliği yaparak çok daha itibarlı ve parlak bir geleceğe adım atar demektir. Dişiyle tırnağıyla çalışıp kazanan ve helal lokma yiyen kişiyi temsil eden bu rüya aynı zamanda kişinin hak yolunda da uygun şekilde adım attığına ve iyi bir mümin olarak yaşadığına da tabir edilir. Rüyasında işten kovulduğunu gören kişinin karşısına farklı iş fırsatları çıkar ve şansı açılır demektir. Önünde başarılı bir yol uzanır ve rüya sahibinin zengin bir hayat süreceğine de yorumlanır. Herhangi bir işe sahip olmayan birinin böyle bir rüya görmesi de yeni bir atılım yapıp, kendi işini kuracağına işaret eder.

Rüyada izmarit görmek, gören kişi için mutluluklarla dolu sürdürdüğü hayatın sonuna gelindiğine, kişinin bundan sonra önceki hayatından biraz daha farklı bir yaşam sürdürmek zorunda kalacağına işaret eder. Özellikle rahat bir hayat yaşayan ve her zaman bu şekilde yaşamaya alışmış kişilerin mevcut durumlarında meydana gelen değişiklikler yüzünden sosyal açıdan daha geri planda kalacaklarına, psikolojik olarak yaşadıkları bu yeni hayatı kabul etmekte zorlanacaklarına ve daha yoksul bir yaşama alışmak zorunda kalacaklarına tabir edilir. Farklı bir yoruma göre ise izmarit görmek kişinin hayattaki her zevki tatmak için derin bir arzu duyduğuna ve ilgi alanının çok geniş olduğuna, sürekli olarak değişiklik yapmak isteğine işaret eder.

Rüyada inci kolye görmek, gören kişinin gözyaşı dökeceğine ve uzun süre boyunca ağlayacağı pek çok olay yaşayacağı anlamına gelir. Bekar bir genç kız rüyasında inci kolye görür ise, bu çok sayıda kısmete sahip olacağına ve evleneceğine işaret eder. Genç ve bekar hanımlar için birkaç dünür arasında kalmaya ve aşk hayatında kararsızlık yaşamaya da işaret eder. Rüyasında inci kolye gören kişi evli bir bayansa hamile kalır, eşi çok büyük ve pahalı bir hediye alır, ailesinden miras olarak bir gayrimenkul sahibi olur şeklinde tabir edilir.

Rüyada imza atmak, her insanın yapamayacağı bir iş başararak herkesi şaşırtmaya ve olmaz denileni başarmaya işaret eder. Rüya sahibinin, aslında biraz emek ve biraz cesaret gerektiren fakat tembellik ve sorumsuzluk nedeni ile herkesin imkansız gözü ile baktığı bir işi, ortaya alın terini ve emeğini koymak sureti ile başaracağına ve o işten nasipleneceğine işaret eder. Rüyada imza atmak yaşanacak olan güzel olaylara işaret eder. Borçlardan, hastalıklardan, kötü, gereksiz hiç lazım olmayan insanlardan, her türlü musibetten, sorunlardan, şansızlıktan kurtulmak anlamlarına gelir. Rüya sahibi en sonunda şeytanın bacağını kıracak ve kapalı olan kısmetinin açılmasını sağlayacaktır şeklinde tabir edilir.