D

D harfi ile başlayan rüya tabirleri. Rüya yorumları sözlüğünde “D” harfi ile başlayan nesne, cisim ve olayların açıklamaları, yorumları ve anlamları.

Rüyada dudak görmek, gören kişinin hoşsohbet ve tatlı dilli olduğuna tabir edilir. Rüya sahibinin güzel konuşmaları ve güzel düşünceleri sayesinde mutlu, huzurlu bir hayat yaşayacağına işaret eder. Kişi fedakar ve özverilidir. Başkaları mutlu olsun diye mutsuz olabilecek, başkaları rahat etsin diye de kendi rahatından olmayı göze alabilecek kadar iyi niyetlidir ve adeta dünyaya iyilik için gelmiştir. Bu rüya bir yandan da huzurun ve keyfin yerinde olacağına işaret eder.

Rüyada dana kesmek, İslami açıdan rüya sahibinin çok büyük bir emeline kavuşacağı anlamına gelir. Rüyasında dana kesen kişinin borçları sona erer ve günahları bağışlanır demektir. Hayra alamet olan bu rüya bazı durumlarda kişinin daha önce adadığı ancak yerine getirmediği bir adağı olduğunu da hatırlatan önemli bir uyarıcı rüyadır. Dana kestiğini gören kişinin şansı yaver gider ve işinde bolluk, bereket ve kazanç her zaman artar. Görevlerini ve sorumluluklarını büyük bir titizlikle yerine getiren bir kimse olunduğuna, saygı ve ün sahibi olarak hayatına devam edeceğine de tabir edilir.

Rüyada damdan düşmek, gören kişinin muradına eremeyeceğine, planlarının beklenmedik şekilde bozulacağına, yolculuklarının iptal olacağına ve işinde bazı sorunlar ile karşılaşacağına işaret eder. Rüyada damdan düşmek aynı zamanda kişinin mevki ve itibar kaybı yaşamasına da tabir edilir. Damdan düştüğünü gören kişinin düşmanı çok olur ve ayağını kaydırmak için pek çok tuzak söz konusudur demektir. Uyarı mahiyetinde de olan bu rüya, kişiye dikkat etmesi gerektiği konusunda da uyarıda bulunur. Varlıklı bir kimse damdan düşer ise, çok ani şekilde tüm parasını yitirebilir, mallarından olabilir. Fakir kimseler için de daha da yoksul bir hayata işaret eden rüya genellikle hayırlara yorumlanmaz.

Rüyada dalgıç görmek, derin bir mevzuyu enine boyuna tartışmak, bilir kişiler ile bir araya gelerek kişinin kendisini düştüğü kötü durumdan kurtarmak için çözüm yolları arayıp bulmasına işaret eder. Rüyasında dalgıç gören kişilerin eğitim hayatlarında büyük engeller çıkar veya eğitime ara vermek zorunda kalınır demektir. Sevdiklerinden uzak kalmak zorunda olmaya ve üzüntüden gözyaşı dökmeye de işaret eden rüya, içinde bulunulan durumda önemli kararlar almak yerine bir müddet beklemeye ve zihni toparlayarak daha doğru şekilde düşünmeye de tabir edilir.

Rüyada damatlık görmek, rüyayı gören kişinin, iş hayatında ve aile hayatında çok büyük ve tüm hayatını baştan aşağı etkileyecek değişimler yaşayacağına, bu değişimler sayesinde çok daha sağlam, çok daha kazanç getiren ve daha büyük başarılar kazandıran işler yapacağına, çok büyük kazançlar elde edeceğine ve uzun bir süreden beri aile hayatında yaşanan sorunların yakın bir zaman içinde sona ereceğine işaret eder.

Rüyada dağdan su akması, gören kişi için berekete yorumlanır ve kişinin bir anda elinin bollaşacağına, tüm maddi sıkıntıların birden sona ereceğine işaret eder. Ele geçecek bir malın değerli ve temiz olduğuna ve hak edilmiş bir miras varsa önündeki engellerin ortadan kalkacağına işaret eder. Dağdan su çıkması aynı zamanda rüya sahibinin hayırlı bir evlat sahibi olacağına, kişinin alnının teriyle elde ettiği kazancını ağzının tadıyla harcayacağına ve hanede mutluluğun, huzurun daim olacağına işaret eder. Çok yüksek bir mevkiye erişileceğine, bu mevkide iken kişinin gücüne güç katacak işler yapacağına ve kendisinin de planlamadığı bazı başarılar elde ederek ismini geleceğe yazdıracağına tabir edilir. Dağdan su aktığını gören kişi kendi işini kurar ve parasının hayrını görür demektir. Resmi işlerin hallolması, müjdeli bir haber almak, sınav sonuçlarının iyi olması ve işe başlamak gibi anlamlara da gelir.

Rüyada dağınık ev görmek, rüya sahibi için iyi şekilde tabir edilmez. Rüyayı gören kişi eğer bekarsa anne, baba ve kardeşleri ile arasının açılması ve aralarındaki dirliğin, düzenin, dayanışmanın ve bağın zayıflayıp bozulmasına neden olacak bazı sorunların yaşanacağına işaret eder. Rüyayı gören kişi eğer evliyse o zamanda aynı sıkıntıların eşi ile yaşanacağına işaret eder. Bu rüya, aile bireylerinin birbirleri arasında düşeceği çıkmaza ve anlaşmazlığa tabir edilir.

Rüyada darbuka görmek, gören kişinin iş hayatında ya da aile hayatında yaşadığı bir sorunun çözümü için epey bir zamandan beri beklediği haberin yakında geleceğine, beraberinde çok hayırlı ve güzel gelişmeleri de peşinden getireceğine ve bu gelişmeler sayesinde rüya sahibinin ters giden işlerinin kısa bir zaman içinde düzeleceğine işaret eder. Aynı zamanda, aile hayatında yaşanan üzücü ve sıkıntılı olayların yakın bir zaman içinde sona ereceğine tabir edilir.

Rüyada dar yol görmek, gören kişinin itikat anlamında çok zorlu bir yola gireceğine, İslam inancına uygun şekilde yaşamak için işini değiştireceğine ve ailesine de inançlarını geliştirebilmeleri için sürekli yardımcı olacağına işaret eder. Rüya sahibinin inancını sınayacağı olaylarla karşılaşacağına, hayatına girecek olan bazı kişilerin kendisini kötü yollara ve günah dolu ortamlara sürüklemeye çalışacaklarına ancak rüya sahibinin yine de doğrulardan vazgeçmeyeceğine işaret eder. İşsiz kişiler için kısa sürede maddi durumlarını düzeltmek amacıyla koşulları ağır ama getirisi de bir o kadar az olan işlere gireceklerine de tabir edilir.

Rüyada dağınık oda görmek, gören kişinin hanesinde bazı sorunların gündeme geleceğini bildirir ve aile üyeleri arasında çıkacak anlaşmazlıklara yorumlanır. Fikir çatışmalarına işaret eden bu rüya, kişinin düşüncelerini savunurken empati yapmadığı için karşısındaki kişiyi istemeden de olsa kıracağına, bu nedenle kardeşler veya anne baba ile arada küskünlüklerin, kırgınlıkların olacağına yorumlanır. Rüya sahibi evliyse bu durumda eşiyle arasında iletişim sorunları yaşanacağına, ev ile alakalı konularda fikir birliğine varmakta zorlanacaklarına işaret eder. Olaylara nesnel bakılmayacağı bir sürece tabir edilen rüya kişilerin inatçı tutumları yüzünden uzlaşmakta zorluk çekeceklerini, bu durumun ev içinde sıkıntılara yol açacağını ifade eder. Dağınık oda çocuklarla ebeveynlerin de aynı sorunları yaşayacaklarına işaret ederken, çalışma hayatında odaklanma sorunu yaşandığına, kişinin disipline olamadığı için üstlendiği vazifeleri yerine getirirken zorlanacağına işaret eder.