Y

Y harfi ile başlayan rüya tabirleri. Rüya yorumları sözlüğünde “Y” harfi ile başlayan nesne, cisim ve olayların açıklamaları, yorumları ve anlamları.

Rüyada yakınlaşmak, sevilen kişilerden biriyle ilgili çok kötü ve üzücü bir haber alınacağına, bu haber yüzünden uzun zamandan beri üzerinde çalışılan çalışmaların ve projelerin ertelenmesine ya da rafa kaldırılmasına sebep olacağına, maddi açıdan büyük bir zarara uğranacağına, büyük umutlarla girilen bir işin sorunlarla devam edeceğine ve endişeli bir bekleyişin başlayacağına işaret etmektedir.

Rüyada yabancı ülke görmek, çok büyük bir şans elde eden rüya sahibinin hayatının bir anda değişeceğini, hiç beklemediği şekilde yönleneceğini işaret eder. Yabancı ülke görmek kişinin iş hayatının bambaşka bir şekilde ilerleyeceğini, hedeflediğinin dışında farklı bir kariyer yapma olanağı bulacağını, daha iyi bir hayata sahip olmasıyla, ailesini de, çevresini de aynı şekilde kalkındıracağına delalet eder. Pek çok yeni başlangıca işaret eden rüya umut, yenilenme ve hayattan keyif alma anlamına da gelir. Kişinin sıkıntıları varsa, umudunu kaybetmek üzereyken gelecek güzel haberlerle hem maddi olarak rahata ermesi için yardım alacağı, hem de kendisini, işini ve ailesini yeniden ayağa kaldırmak için gereken manevi gücü kendisinde bulacağı şeklinde yorumlanmaktadır.

Rüyada yağmurda ıslanmak, Allah’ın rüya sahibine yüce duygular bahşettiğine, onu iyi huylu kıldığına ve kendisine iman verdiğine işaret eder. Dini bütün, inancı doğrultusunda hareket eden, Allah’ın yarattığı her canı seven, koruyan, gözeten ve onları yaradandan ötürü seven, elinden gelen yardımı yapan hayırlı ve makbul bir kimsenin varlığına delalet eder. Rüyada yağmurda ıslanmak, kötü huyları ve alışkanlıkları terk etmeye ve insafa gelmeye tabir edilir.

Rüyada yağ, ağız tadı ile geçecek bir hayata işaret eder. Rüyasında yağ gören kişi hayatın eşsiz nimetlerinden bolca faydalanacak, hayattaki tüm lezzetlerin ve heyecanların tadına varacaktır. Rüya sahibi kafasına göre, gönlünün istediği şekilde yaşamını sürdürecek, gözünün gördüğü, canının çektiği her şeye sahip olacaktır. Rüyada yağ görmek, gören kişinin muradına erip, sahip olmak istediği mutlu yuvaya kavuşması anlamına da gelmektedir. Rüya sahibi eşine, çocuklarına ve ailesine bağlı biri olacak, onların rahat yaşamasını ve geleceklerinin güzel olmasını sağlayacak imkana sahip olacak demektir.

Rüyada yüzünü yıkamak, hayırlara alamet eder. Rüyayı gören kişinin korkularından, hastalıklarından, borçlarından ve sıkıntılarından kurtulacağına, dertlerine çareler, sorunlarına da çözümler bulacağına işaret eder. Rüya sahibi dileklerine kavuşacak, amaçlarına giden yolda fırsat elde edecek ve pek çok kişinin sahip olmadığı olanaklara sahip olacak demektir. Müjdeli haberler almaya ve büyük sürprizlerle karşılaşmaya da yorulan rüya gören kişinin muradına ereceği anlamına gelir. Duaların ve tövbelerin kabul olacağına, hayatın yoluna gireceğine, işlerin açılacağına, rızkın ve kazancın artacağına, dünya nimetlerinin de daha verimli ve daha çeşitli hale geleceğine rivayet edilir.

Rüyada yüzük, genel olarak iyiye işaret eder. Gören kişinin itibarının artacağına, saygı göreceğine, yakın çevresi tarafından sevilip sayılacağına işaret eder. Rüyada görülen yüzük değerli ise mal, mülk ve kazancının artacağına işarettir. Rüyayı gören kişi bekar ise yakın zamanda evleneceğine ya da bir ilişkiye başlayacağına işaret eder. Rüyadaki yüzük soluk renkli, bakımsız, eski, yıpranmış  ve çirkin ise bazı geçici mutsuzluklar ya da sıkıntılar yaşanabileceği şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyada yüzük görmek ev, araba ya da bir hayvan sahibi olunacağına yorumlanmaktadır. Rüyalarda önemli olan o rüyanın gören kişiye ne tür duygular hissettirdiğidir. Eğer görülen rüya mutluluk veren ve iç ferahlatan bir rüya ise hayırlıdır. Rüyada görülen nesnelerin ve görüntülerin net ve güzel olması yine hayırlı bir rüya olduğuna işarettir.

Rüyada yatak, anaçlığa, evlada, huzurlu ve refah yaşama delalet eder. Rüyada yatak görmek kadın ile tabir edilir. Yatağın konforlu ve rahat olması aile hayatındaki huzura, yatağın rahatça yayılacak kadar büyük olması ağır başlılığa ve güzel huylara, yatağın hazır yatak değil de elde yapılan bir yatak olması mal varlığı çok olan bir kadına, yatağın pahalı ve gösterişli olması dini inanç taşımayan kadına işaret eder. Rüyada siyah yatak, terbiyeden yoksun bir kadına, beyaz ve yeşil yatak dini bütün bir kadına delalet eder.

Rüyada yangın görmenin anlamı, pek çok şekilde yorumlanabilir. Rüyada evinin yandığını gören kişi zor ve sıkıntılı günler görecek demektir. Yangın sırasında kara değil de beyaz dumanlar çıkıyorsa bu genel bir olayın olacağına delalet eder. Fakat eğer duman karaysa o zaman bu iyi şekilde yorumlanmaz, kötü şeylerin habercisi olarak yorumlanır. Yangında hayırlar yorulacak şey alevlerdir. Kişi eğer yangın sırasında alevleri görürse o zaman bu kazancın artacağına, bolluğa kavuşacağına işaret eder. Rüya sahibi eşyalarının da yandığını görürse eğer bu kişinin rızkının artacağına, işlerinin yoluna gireceğine ve bol kazanç elde edeceğine delalet eder. Rüyada, rüya sahibinin evinin yanması aynı zamanda müjdeli ve güzel bir haberdir.

Rüyada yılan görmek, genellikle gizli düşmana, kadına, çocuğa, esenliğe, saltanata, beyliğe ve kişinin geçimine işaret eder. Farkında olmadığınız bir düşmanınız olabilir. Bu düşman genellikle kendisini gizler ve sizden menfaat elde etmeye çalışır. Rüyada yılan görmek bir diğer taraftan hayra yorumlanır. Maddi durumunuzun güçleneceğine, ailevi hayatınızda yenilikler yaşayacağınıza işarettir. Bir çocuk sahibi olabilir veya evlilikle sonuçlanacak bir ilişkiye başlayabilirsiniz anlamı taşımaktadır.

Rüyada yağmur yağdığını görmek, hayır ve rahmete yorumlanır. Herkesin istediği vakitte yağan yağmur, feyiz ve berekete; vakitsiz yağan yağmur ise, zarara, ziyana ve felakete delalet eder. Bir mahalle veya ev üzerine şiddetli yağmur yağdığını görmek, o yer halkına büyük keder ve sıkıntı geleceğine, hastalık ve belaya; yağan yağmur yavaş yavaş ise, hayır ve menfaate alamet eder ve rüya sahibi için kurtuluş ve şifa olarak kabul edilir. Yıl veya ay başlarında yağan yağmur, o dönemin bolluk ve bereket içinde geçeceğine işarettir. Hafif yağan yağmur iyi, sert yağan yağmur ise daima kötü yorumlanır. Rüyada yağmur aynı zamanda, kişinin içinde bulunduğu kötü ruh halinden sıyrılacağı, iç dünyasının hafifleyeceği, esenlik bulacağı anlamına gelir. Rüyada yağmur yağması öte yandan da kıtlığın son bulması, düşmanlıkların bitmesi, şanssızlığın, kısmetsizliğin ve uğursuzluğun artık geride kalması şeklinde tabir edilir. Çok büyük ve hayırlı kısmetlerin geleceğine, sıkıntıların ve dertlerin son bulacağına, yaşanan hastalıklara şifa geleceğine ve küs insanların barışacağına rivayet edilir. Rüya sahibinin, işlerinde yaşanan durgunluğun yavaş yavaş düzeleceğine ve uğranılan zararın fazlasıyla geri kazanılacağına alamet eder.