U-Ü

U ve Ü harfi ile başlayan rüya tabirleri. Rüya yorumları sözlüğünde “U ve Ü” harfi ile başlayan nesne, cisim ve olayların açıklamaları, yorumları ve anlamları.

Rüyada uzuv görmek, gören kişinin eş, dost ve akrabalarına işaret eder. Rüya sahibinin çok sevdiği ve değer verdiği kişilerin çok yakın bir zaman içinde bir araya geleceğine, çok büyük mutluluklar yaşayacaklarına, rüya sahibinin, uzun bir zamandır yaşadığı can sıkıntısının ortadan kalkacağına, bu sayede gülüp eğleneceğine, iş hayatında yaşadığı stresi söküp atacağına, kendisini üzen ve kıran kişilerden uzak duracağına ve çok daha rahat ve güzel günler geçireceğine işaret eder.

Rüyada uzun etek görmek, gören kişinin tüm hayatını istikrarlı bir şekilde sürdüreceğini ve akıllıca davranarak kendisini alt etmek isteyenleri de sevindirmeyeceğini bildiren bir rüyadır. İş hayatında kurnazlık yapan kişilere prim vermeden, kendi bildiklerinden şaşmayan rüya sahibinin emeklerinin üstleri ve amirleri tarafından görüldüğüne ve hak ettiği değeri, saygıyı eninde sonunda elde edeceğine işaret eder. Uzun etek gören bayanlar için yeni başlanacak bir işe, genç bayanlar için de uzun soluklu bir işe sahip olmak anlamına gelmektedir. Evli bayanlar için eşinden ve aile çevresinden takdir almaya, güzel davranış ve ahlaka sahip olduğu için her zaman çevresi tarafından çok sevilip, takdir edildiğine işaret eder.

Rüyada üzüm bağı görmek, aile ile tabir edilmektedir. Ve daha ziyade evin annesine işaret eder. Evdeki erkeklerin hizmetini gören, evi çekip çeviren, yeri geldiğinde içeride, yeri geldiğinde dışarıda çalışan, bazen hem anne bazen de hem baba olan fedakar bir kadının varlığı ile tabir edilir. Rüyada üzüm bağı görmek, hane içindeki rızka, uyuma, mutluluğa, huzura ve sevgiye işaret eder. İslami açıdan bu rüya hem gözyaşı, hem de bereket anlamlarına gelir. Üzüm bağı genel olarak kişinin kazancının çok olacağına ve özel sektörde çalışan yahut kendi işini yapan kişilerde işlerini büyütecekleri şeklinde de yorumlanır. Bereketin çok olduğu bir dönemi de simgeleyen rüya, başka kişilere de ekmek kapısı açan birini de simgeler. Üzüm bağında üzüm varsa bu durumda çok zengin bir hayata kavuşulur. Henüz üzüm yoksa, yapılan tüm girişimlerin ve yaşanan gelişmelerin kişinin amacına hizmet ettiğini ve sabır sonunda isteklerin çok büyük bir şekilde gerçek olacağına işaret eder.

Rüyada üzerine fare atlaması, rüya sahibinin bir iftiraya uğramasına veya saldırıyla karşılaşmaya alamettir. Kişinin kazancında, refahında ve mutluluğunda gözü olan, kötü niyetli, fitneci bir kadına, eve giren uğursuz insanların varlığı ile yorumlanır. Üzerine atlayan farenin kendisine zarar verdiğini, ısırdığını ya da yaraladığını gören kişiler sevdikleri, çok iyi anlaştıkları ve yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen bir dostun sözleriyle kalp kırıklığı yaşarlar demektir. İşte başarısızlığa uğramak, planların projelerin beklentilerin aksine sonuçlanması demek olduğu gibi, sağlıkla alakalı bazı problemlerin başlayacağını da işaret eder. Mal kaybı ve hırsızlığa uğramak, maddi ve manevi anlamda değeri olan bir eşyayı kaybetmek manasındadır. İkili ilişkilerde ağız münakaşasına girerek karşılıklı suçlamalarda bulunmayı, eşler arasına soğukluk girmesini de ifade etmektedir.

Rüyada üniversiteyi kazanmak, eğer bu rüyayı bir öğrenci görmüş ise eğitim hayatında başarılı olacağının ve tüm sınavlarını vererek iyi bir yere geleceğinin göstergesidir. Böyle bir rüya genellikle hayra yorumlanmaktadır. Kim görürse görsün başarı ve kazanç anlamlarına gelir. Maddi sorunlardan kurtulma, istenilen mesleği yapmaya, her anlamda ferah içinde bir ömür sürüleceğine işaret eder. Böyle bir rüya gören kişi çalışma yaşamında yeni girişimlerde bulunduysa hepsinden büyük karlar elde eder demektir. Aynı zamanda mutlu ve huzurlu bir ömrü anlamına da gelmektedir.

Rüyada ultrason görmek, hayırlı bir rüyadır. Rüyayı gören kişinin, hayatında çok güzel ve mutluluk verici olayların yaşanacağı, çok sevdiği ve değer verdiği bazı çalışmalara gireceğine, çok uzun bir zamandan beri hiç görmediği ve çok özlediği bir kişi ile karşılaşacağına, içinde bulunduğu sıkıntılardan ve sorunlardan yakın bir zaman içinde çok büyük zarar görmeden ve çok zahmet çekmeden kurtulacağına işaret eder.

Rüyada un elemek, adaletli olan, vicdanıyla davranan, Allah korkusu ve inancı taşıyan bu nedenle de onun yolundan ayrılmayan bir kimsenin varlığına işaret eder. Haksızlığa karşı durmaya, haklı olanı savunmaya, doğru yolu seçmeye, yalandan ve yanlıştan geri durmaya rivayet edilir. Rüya gören kişinin duyduklarına değil daha çok gördüklerine inandığına ve gerçekliği araştırmadan söz söylemediğine ve hareket etmediğine işaret etmektedir.

Rüyada uyuyan birini görmek, gören kişinin sakin, huzurlu ve kargaşadan uzak bir hayat sürmesine işaret etmektedir. Bu rüya verilen söze sadık kalmaya, makam ve mevki sahibi olmaya, faydalı şeylere zaman harcamaya, zengin ve ferah bir döneme girmeye, şan ve şöhret sahibi olmaya, hayırlı bir haber almaya, sevinmeye ve mutlu olmaya işarettir. Bazı yorumculara göre bu rüya ticarette başarısızlığa uğramak, hile yapan sahtekar bir insan, dünya işlerine dalıp ahireti unutmak, sıkıntı yaşamak ve iş hayatında bazı problemler yaşamaya işaret eder.

Rüyada üzgün olmak, genellikle kişiye iyi gelecek, kendini daha hafiflemiş, daha mutlu hissedeceği haberlerin, gelişmelerin ifadesidir. Var olan sorunların biraz daha düzeleceğine ve geleceğe daha umut dolu bakmaya başlanacağına yorumlanan rüya, küçük sevinçler yaşanacağını, var olan durumun daha kötüye gitmeyeceğini ve çekilen sıkıntının bunlarla kalacağını bildirir. Tevekkül içinde olmak gerektiğine işaret eden rüya, kişinin günahları, hataları ve yanlışları nedeniyle af dileyeceğini, dua edeceğini ve affedileceğini tabir eder. Rüyada üzgün olduğunu ve sonradan geçtiğini görmek, geçici bir rahatlamanın ifadesidir. Rüya sahibinin hayatında İslam’a daha çok yer vereceğinin, kalbini temiz tutarak her işi en iyi şekilde yapmaya çalışacağına, bu sıkıntılı günlerin yakın zamanda geçeceğine işaret eder.

Rüyada urgan görmek, hem iyi hem de kötü şekillerde tabir edilmektedir. Rüya sahibinin toplum içinde çok önemli ve sağlam bir yeri olacağına, yaptığı işte başarılı olacağına ve hayatını garanti altına alacağına, oturduğu koltuğun kendisine gurur ve güç vereceğine işaret eder. Kişinin hem maddi imkanlarının çok hem de kariyerinin yüksek olacağına ve inancını da yaşamayı ihmal etmeyeceğine delalet eder. Bu rüya bazen de ne yazık ki bazı tatsız olayların yaşanacağına ve bu olayların mutsuzluğa neden olacağına işaret eder.