H

H harfi ile başlayan rüya tabirleri. Rüya yorumları sözlüğünde “H” harfi ile başlayan nesne, cisim ve olayların açıklamaları, yorumları ve anlamları.

Rüyada hamile kaldığını görmek, rüya sahibinin bazı sıkıntılarla karşılaşmasına işaret eder. Rüyasında hamile kalıp karnının büyüdüğünü görmek, yaşanılacak sıkıntıların gün geçtikçe büyümesine ve rüya sahibini rahatsız etmesine yorumlanır. Rüyada doğum yapmak ise genellikle bütün bu üzüntülerden kurtulmak anlamına gelmektedir. Rüyada hamile kalan kadın, eğer evli ise gerçek hayatında da hamile kalır demektir. Bu rüya genellikle çocuğa işaret eder. Rüyada bekar bir kişinin hamile kaldığını görmesi ise kısmetin açılmasına ve evlenmesine işaret eder. Rüyada hamile kaldığını fakat çocuğunu düşürdüğünü görmek, rüya sahibinin önüne çıkacak bazı fırsatları doğru değerlendirememeye işaret eder. Yaşlı bir kadının rüyasında hamile kalması ahiret nimetlerinden faydalanmasına ve ölümünün güzel ve hayırlı olmasına işaret eder.

Rüyada hamama gitmek, rüya sahibi için pek de hayırlara işaret etmez. Rüyayı gören kişinin yüzünün asılmasına ve günlerinin moralsiz geçmesine sebep olacak, hoş olmayan, baş ağrıtacak, huzur ve keyif kaçıracak bazı olayların meydana geleceğine işaret eder. Umduğunu bulamamaya, istediğini elde edememeye, muradına erememeye ve düşündüklerini yaşayamamaya tabir edilir. Rüya sahibinin planlarının sarpa sarmasına ve bu yüzden sıkıntıya düşmesine işaret eder.

Rüyada halka görmek, dönüp dolaşıp aynı noktaya geri gelmek, elde edilen tecrübeleri hayata geçirememek ve bir türlü istenilen başarıya ulaşamamak anlamlarına gelmektedir. Halka aynı zamanda rüya sahibinin hayatındaki insanlara sıkı sıkıya bağlı olduğuna, onlar olmadan kendisini çok değersiz hissettiğine ve karar almakta güçlük çektiğine de işaret eder. Genç kişiler için ailelerinin sözünden çıkmayan ve özel hayatlarını dahi ailesinin sözlerine göre şekillendiren biriyle tanışacaklarına ve bu kişiyle yapacakları evliliğin aile faktörü yüzünden olumsuz etkilenip, çok uzun sürmeyeceğine de tabir edilir.

Rüyada hoşaf görmek, yaşanacak olan mutluluk anlamına gelir. Rüyayı gören kişi için şans olarak tabir edilir ve rüyayı gören kişinin bolluk, bereket, huzur içinde bir hayatı olacağına, geçim sıkıntısına ve yokluğa düşmeyeceğine, sevdiklerinin her daim dizinin dibinde olacağına, hiçbir şeyin aksiliklere takılmadan istediği gibi ilerleyeceğine ve kendisini memnun edecek bir yaşam geçireceğine tabir edilir. Rüya sahibinin elinin bol, gönlünün de hoş olacağına işaret eder.

Rüyada hortum çıktığını görmek, hayra işaret etmediği gibi, gören kişinin hayatında yaşanacak bir karmaşanın, hayali kurulan isteklerin bozguna uğramasının, planların ters dönmesinin işaretçisidir. Genel olarak olumsuzluklara yorumlanır ve uğursuzluk, şanssızlık olarak da tabir edilir. Hortum çıkması, kişinin felakete doğru sürükleneceği olayların bir kısmının başlangıcı olduğunu, adım adım kötü haberler geleceğine, kendi işini sürdürenler için iş yerine haciz gelmesi hırsızlık olayının söz konusu olması, mali değeri yüksek mal kayıpları anlamına gelmektedir. Mutsuzluğa, ilişkilerin bozulmasına, kişinin üzüntüden gözyaşı dökmesine ve hayatının bir anda alt üst olacağına işarettir. Hastalıklara, şifa aramaya, uzun sürecek kederli günlere de yorumlanır. Hortum çıktığını gören kişiler her açıdan zor günler geçirirler ve İslami olarak da kişinin bir sınava tabi tutulacağını, bu sınavdan başarıyla geçerse manevi anlamda güç kazanacağına işaret eder.

Rüyada Hz. Muhammed’i görmek, gören kişi için aile hayatında, iş hayatında ve eğitim hayatında çektiği ne kadar çile ve sıkıntı varsa Allah’ın izni ile geçer demektir. Hastalıklar son bulur, küsler barışır, darda kalmış kişiler aydınlığa çıkar, yolda kalmış insanlar evine döner, hapis olan kişiler özgürlüklerine kavuşur, üzülenler sevinir ve açlar doyar şeklinde yorumlanır. Bu rüya bolluk ve çok büyük bir berekete işaret eder.

Rüyada huzurevi görmek, gören kişinin işlerinin iyi gittiği, çok hoşgörülü, namuslu ve iyi bir insan olduğu ve çevresindeki insanlar tarafından sevilen ama en önemlisi eşi tarafından sevilen biri olduğu için çok büyük bir mutluluğa sahip olduğuna, çok güzel ve huzurlu bir aile ortamında yaşadığına ve bu durumun bir ömür boyu süreceğine işaret eder. Aynı zamanda rüya sahibinin, sağlığına, beslenmesine ve temizliğine dikkat eden bir kişi olduğu için hiçbir zaman büyük bir hastalık yaşamayacağına ve uzun yıllar sağlıklı bir hayat süreceğine yorumlanır.

Rüyada hacca gittiğini görmek, gören kişi için çok güzel ve iç açıcı bir rüyadır. Ferahlığa, esenliğe, huzura, rahatlığa, sağlığa ve mutluluğa işaret eder. Rüya sahibinin uzun ve hayırlı bir hayatı olacağı şeklinde tabir edilir. Rızık, nimet, kazanç, kısmet ve şans elde etmek anlamlarına gelir. Rüyayı gören kişinin hayallerinin gerçekleşeceği, tövbesinin kabul olacağı ve kimseye muhtaç olmadan yaşayıp gideceği şeklinde yorum yapılır.

Rüyada halı yıkamak, gören kişi için ferahlık anlamına gelirken bir diğer yandan da zengin olamaya tabir edilir. Rüya sahibinin şansının, bahtının ve kısmetinin kıskanılacak derecede açık olacağına, hayatının da herkesin imreneceği ve sahip olmak isteyeceği kadar güzel geçeceğine işaret eder. Rüyayı gören kişi için işlerinde angarya yükünden kurtulmaya, daha az yorulup, daha az çalışarak eskisinden iki kat kazanç elde etmeye, rahata ermeye, hayra ve bolluğa kavuşmaya ve de düze çıkmaya işaret eder.

Rüyada hamam böceği görmek, önemsiz sorunlara, üzerinde durulmaya değmeyecek dedikodulara, ayakta atlatılacak kadar hafif ve basit hastalıklara, boş laflar peşinde koşup duran kişilere tabir edilir. Rüya sahibinin çevresinde olan faydacı ve kötü niyetli insanlara işaret eder. Bu kişilerin bütün kötülükleri dillerindedir. Rüyasında hamam böceği gören kişinin çevresinde sürekli kendisini çekiştiren, kendisi hakkında kötü sözler söyleyen, rüya sahibinin yapmadığı ve konuşmadığı şeyleri anlatan art niyetli kimseler olduğuna işaret eder. Bu kişiler rüya sahibini görünce yüzüne gülen ve dostmuş gibi davranan oysa arkasından onu lafları ile kötüleyen, başarılarını ve yaptığı hayırlı işleri çekemeyen yapmacık kişilerdir. Bu kişiler her ne kadar isteseler de rüya sahibine zarar veremezler, bu kişiler korkulacak kişiler değil sadece gıybet etmekle kalan, basit ve küçük kimselerdir şeklinde yorumlanmaktadır.