Rüyada üzerlik görmek, iyi tabir edilmeyen rüyalar arasındadır. Rüyayı gören kişinin kötü günler geçireceğine işaret eder. Rüya sahibinin iyi ve güzel günlerinin sona ereceğine, karşısına aksi, hileli, fesat kişilerin çıkacağına, bu durumun ona maddi ve manevi olarak büyük zarar vereceğine tabir edilir. Zarara, ziyana uğramaya, kısmetlerinden olmaya, maldan ve paradan yana kaybetmeye yorumlanır ve uğursuzluk olarak kabul edilir.

Rüyada üzgün birini görmek, gören kişinin çevresinde yaşanacak olan musibetli bir olayın deyim yerindeyse herkesin kulağına küpe olacağına işaret eder. Aynı zamanda bu durumun rüya sahibine de yol göstereceğine ve fikir vereceğine tabir edilir. Rüya sahibinin ferahlayacağına ve rahata ereceğine tabir edilir. Rüyada üzgün görmek, hayırlara ve iyiliklere işaret eder ve rüyayı gören kişinin moralinin yerine gelmesine sebep olacak gelişmelerin yaşanacağına yorumlanır. Rüya sahibinin içine su serpecek, sıkıntılarını azaltacak, yaşadığı zor ve kötü günleri unutturacak gelişmeler olacak ve bu sayede artık yüzü gülmeye başlayacak demektir. Maddi ve manevi olarak kazanımların artacağı şeklinde tabir edilir.

Rüyada üzüm yemek, rüya sahibinin iş hayatında ortaya koyacağı işlerin, gerçekleştireceği projelerin ve yapacağı çalışmaların çok beğenilmesi ve insanlar tarafından çok sevilmesi ile büyük miktarda para kazanacağına işaret eder. Aynı zamanda rüyayı gören kişinin, iş hayatında istediği her şeye kavuşacağına ve bütün hayallerinin gerçek olacağına tabir edilir. Rüyada üzüm yediğini görmek, şayet mevsiminde yendiyse oldukça hayırlıdır. Rüya sahibinin yediği üzüm tatlıysa kazancının ve alacağı malların da tatlı olacağına işaret etmektedir. Mevsimi değilken üzüm yediğini görmek, işitilecek sözler nedeni ile üzüntü yaşamaya, çıkar ve menfaat gözeten bir yakının olduğuna, zahmetle kazanılacak paraya işaret eder. Rüyada üzüm yediğini görmek aynı zamanda hayırlı ve iyi evlatlara da tabir edilmektedir.

Rüyada un helvası görmek, gören kişi için hayırlı bir rüyadır. Rüya sahibine güzel gelişmelerin yakınlaştığına da işaret eder. Evli bayanlar için yakın zamanda hamile olduklarını öğrenmelerine ve bekar kişiler için de çok hayırlı bir kısmetin yakında kapıyı çalacağına tabir edilir. Duaların ve isteklerin kabul olacağı güzel bir dönemi haber veren bu rüya, dini itikadının sağlamlığı ile kişinin toplayacağı takdire de yorumlanır. Hem ailesinin, hem de tanıdığı insanların gönlünü kazanan rüya sahibinin her zaman elindekiler için şükrederek yaşadığına ve daha yükseklerde gözü olmadığı için hem ahlaken örnek olduğuna, hem de alçak gönüllü hareketleri ile alkış toplayan biri olacağına da işaret eder. Genç kişilerin eğitim hayatları boyunca ilim ve irfan yolundan ayrılmayacaklarına ve her ne kadar işlerinde başarılı olsalar da, bireysel olarak parmakla gösterilecek kadar güzel ahlaklı kimseler olmak için uğraşacaklarına işaret eder.

Rüyada uçuk görmek, rüya sahibinin yaptığı işlerden büyük bir kazanç elde edeceğine ve bu paranın kullanılarak yapılacak başka işlerde mal ve mülkün arttırılacağına tabir edilir. Rüyayı gören kişinin, var olan zayıf yönlerinin her gün biraz daha düzeleceğine ve güçleneceğine ve insanlar arasında daha çok saygı duyulan ve daha çok hürmet edilen bir kişi olacağına işaret eder. Rüyada uçuk çıkması, gören kişinin işlerinde ve aile hayatında anlaşamadığı kişilere ve bu kişilerin yapılan işlere engel olmaya çalışmalarına tabir edilmektedir.

Rüyada uçurumdan düşmek, gören kişinin hayatını çok kötü ve büyük bir şekilde etkileyecek, uzun bir zaman boyunca acı duymasına neden olacak ve çok üzüntülü dönemler geçirtecek bir olay ile karşı karşıya kalacağına ve artık hayatını bu olayın etkisi ile farklı şekilde yaşayacağına işaret eder. Rüyada uçurumdan düştüğünü görmek, rüya sahibinin parasal ve manevi olarak çok zor ve sorunlu bir dönemden geçildiğine, rüyayı gören kişinin bu durumdan dolayı çok üzüntü duyduğuna, yaşanan sorunların belirsizlik yaratmasından ve çok uzun bir zaman daha sürecekmiş gibi görünmesinden dolayı ileriki zamanlar için çok daha fazla üzüntü duyduğuna işaret eder. Ayrıca yaşanan sorunların ve sıkıntıların çok acı sonuçları olabileceğine tabir edilir.

Rüyada taksici görmek, hayırlı ve güzel şekilde tabir edilir. Rüyayı gören kişinin yakın bir zaman içinde çok büyük atılımlar gerçekleştirileceğine, sorunların kısa süre içinde ortadan kalkacağına, sıkıntılı ve zor durumlardan kurtulacağına, atacağı doğru adımlar sayesinde mutluluğa kavuşacağına, zarar edilen çalışmaların kazanç getirir hale geleceğine, sevilen kişiler ile büyük bir ortaklık kurulacağına, hayırlı ve sevinçli haberler alınacağına ve bu haberler sayesinde iş hayatına yeni bir yön verileceğine işaret eder.

Rüyada takla görmek, gören kişinin hiç hesapta yokken yapacağı değişikliklere işaret ettiği gibi, kişinin başına gelen bazı sorunlar nedeniyle fikir değiştirmesi, planlarını yeniden düzenlemesi anlamlarına da gelmektedir. Rüyasında takla gören kişi, genç biriyse iş konusunda karar vermekte zorluk çektiğinden dolayı pek çok farklı işe girer ancak başarılı olamaz demektir. Genç bayanlar için evlilik konusunda duygulardan emin olamamak, kalbine hitap eden ve hayatını geçirecek kadar güven duyduğu birini bulamamak şeklinde tabir edilir. İşlerin ters gitmeye başlamasına, aksiliklerin kişinin yakasını bırakmayacağına ve atılan her adımda beklenen pozitif sonuçlara ulaşmakta zorluk çekileceğine de işaret etmektedir.

Rüyada görülen takı, çeşitli anlamlar ile tabir edilebilir. Bu durumda rüyanın içeriğini en iyi şekilde analiz etmek çok önemlidir. Rüyada takı görmek tüm büyük rüya yorumcuları tarafından oldukça olumlu bir şekilde yorumlanmıştır. Rüya sahibinin rüyasında takı görmesi yakın zamanda eline bol miktarda para geçeceğine işaret eder. Kişi eğer fakirse zenginleşecektir. Genel olarak kazanılan ya da kazanılacak olan mal mülk ile ilgili bir rüya olarak tabir edilmektedir. Aynı zamanda kazanılacak saygınlığının ve makamında bir işareti olarak ifade edilir.

Rüyada şehit tabutu görmek, gören kişinin izlediği yol ile arasında olan bağa işaret eder. Rüya sahibinin dini meselelere eğileceğine, daha çok bilgi edineceğine ve iyi bir mümin olmak için hem ibadetlerini düzgün şekilde yerine getireceğine, hem de çevresinde saygı göreceğine işaret eder. Yüksek mertebelerde bulunmaya, asker olmaya, orduda görev almaya, yöneticilik yapmaya da yorumlanan bu rüya, kişinin hedefleri için her zorluğu göze alacağına, asla pes etmeyeceği gibi herkese örnek bir vatandaş olarak yaşayacağına işaret eder. Manevi hayatı gelişmişi yüce gönüllü bir kişi olmaya yorumlanır. İçi boş şehit tabutu görmek ise gelecek kötü haber anlamına gelmektedir. Yaşlı biri için uzun yıllar sağlıkla yaşadıktan sonra hayırlı bir ölümle bu dünyaya veda edeceğine, günahlarından kurtulacağına ve hayattayken yaptığı iyi ameller, sevaplar sayesinde ahiret hayatının istediği gibi olacağına tabir edilir.